kina.krakow.pl
Film

Martin Eden


Directed by: Pietro Marcello

Cinema program "Martin Eden" in Kraków

No showtimes for movie "Martin Eden" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Martin Eden
Original title: Martin Eden
Runtime: 129 min.
Production: Włochy/Francja/Niemcy , 2019
Release Date: 21 May 2021
Distribution: Aurora Films

Directed by: Pietro Marcello
Cast: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato

„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu, połowy XX wieku.

Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii. Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji.

W KINACH OD 21 maja 2021

„Martin Eden” jest hołdem dla wszystkich outsiderów i indywidualistów, którzy kroczą własną drogą, często na przekór systemowi i bez żadnego wsparcia ze strony otoczenia. Pokazuje także, jak często nieposkromione ambicje i bezpardonowe dążenie do celu odcinają nas od własnej tożsamości i korzeni.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

NAGRODY I FESTIWALE:
2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser (Pietro Marcello), najlepszy aktor (Luca Marinelli), najlepszy scenariusz (Maurizio Braucci, Pietro Marcello)
2020 – Nagrody David di Donatello – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
2020 – Faro Island Film Festival – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego
2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne taśmy) – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Nagroda Platform
2019 – Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli – najlepszy film
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie – nagroda Specjalna Jury dla najlepszego reżysera
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie
2019 – Festiwal Filmowy w Göteborgu


Average rate: 1.0
rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0
18 votes. | Rate movie
IMDb© rate: Martin Eden on IMDb

Add new comment Martin Eden

Your opinion about the movie: