kina.krakow.pl
Film

Nieznajomy nad jeziorem

L'Inconnu du lac
Reżyseria: Alain Guiraudie

Repertuar filmu "Nieznajomy nad jeziorem" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Nieznajomy nad jeziorem" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Nieznajomy nad jeziorem
Tytuł oryginalny: L'Inconnu du lac
Czas trwania: 97 min.
Produkcja: Francja , 2013
Premiera: 28 lutego 2014
Dystrybutor filmu: Nowe Horyzonty

Reżyseria: Alain Guiraudie
Obsada: Pierre Deladonchamps, Christophe Paou, Patrick d'Assumcao

Najbardziej nowohoryzontowy i zaskakujący film tegorocznego festiwalu w Cannes, z pozoru erotyczny thriller, w istocie wielopiętrowa metafora. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym "cruisingu" po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem, jednak serce zaczyna mu bić dopiero na widok charyzmatycznego wąsacza à la Tom Selleck. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa… „Chciałem zbadać, co to znaczy >mieć kogoś pod skórą<: jak daleko może to zajść - mówił reżyser. Zacząłem więc od dobrze mi znanego świata, a następnie rozszerzyłem to na żywioły: słońce, wodę, las - wszystkie intensywnie erotyczne i poetyckie. Miłość i pasja mogą być wzniosłe, ale przede wszystkim są seksualne. Chciałem czołowo się z tym zderzyć, ale w inny sposób, poprzez sceny łączące emocje zakochania się z obscenicznością seksu.” Film co chwila zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje. Zaś panoramiczny obraz i dźwięki natury w zderzeniu z niezmiennym miejscem akcji oraz atmosferą zagrożenia wywołują podniecającą klaustrofobię.
„Balansując na cienkiej granicy między thrillerem a pastiszem, Guiraudie udowadnia, że arthousowy dramat o erotycznym pożądaniu, nierozerwalnie splecionym z popędem śmierci, może być jednocześnie znakomitym kinem gatunków. Eros idzie tutaj pod rękę z Tanatosem, napięcie stopniowo rośnie, a za rogiem wciąż czai się śmiech.” (Błażej Hrapkowicz, juror FIPRESCI MFF T-Mobile Nowe Horyzonty)

tekst : Stowarzyszenie Nowe Horyzonty


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 136 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Nieznajomy nad jeziorem

Wasze opinie

Fredi 2. marca 2014, 15:38

Film ogólnie średni ale da sie obejrzeć. Tzw. kino niskobudżetowe. Uwaga: odważne sceny męsko-męskie i dużo nagośći także nie dla każdego.

filmowiec 13. lutego 2014, 11:50

Pomimo homoseksualnej tresci film bardzo uniwersalny, takie historie zdarzają się też w heteroseksualnym świecie. Mroczny, przepełniony ludzkim pożądaniem, seksualnością a zarazem wzajemną obojętnością. Sam nie będąc gejem polecam obejrzeć ten film.

Dodaj nowy komentarz Nieznajomy nad jeziorem

Twoja opinia o filmie: